top of page

אפיקי השקעה למתחילים

עודכן: 28 באפר׳

כשהכסף שלכם נח בעובר ושב הוא מאבד מערכו בגלל האינפלציה.


מהי אינפלציה?

בכלכלה בריאה כמו זו שיש לנו פה בארץ, ישנה עליה קבועה ומדודה של מחירים. העלייה הזו נמדדת על ידי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה שעוקבת אחרי סל שירותים ומוצרי צריכה רחב. הלשכה מפרסמת כל חודש את מדד המחירים לצרכן. למעשה, האינפלציה זה סכום של 12 המדדים האחרונים.

המדינה שואפת שהאינפלציה תהיה בטווח של 1%-3% כל שנה. כלומר, בזמנים רגילים שחיקה איטית של הכסף זה מצב נורמלי. ב-2022 האינפלציה קפצה מעל היעד הרצוי והגיעה לשיעור של מעל 5%. מבחינת החוסך שעדיין מחזיק כסף בעובר ושב מדובר באובדן של 5% מכוח הקנייה של כספי החיסכון.

כדי שהכסף לא ישחק יש מספר אפשרויות אשר עשויות להתאים למטרות לשמירה על הכסף לטווח קצר ולהשקעות לטווח ארוך.אפיקי חיסכון לטווח קצר


פיקדון בבנק

השקעה מאוד סולידית ומיועדת לכספים שאנחנו צריכים בטווח יחסית קצר: עד שנה-שנתיים.

בעקבות עליית הריבית במשק, הריבית בפיקדונות החלה לעלות אבל קיים הבדל גדול בריביות בהתאם לטווח ״סגירת הכסף״.הפיקדון בבנק יכול לעזור לנו לשמור על ערך הכסף מפני אינפלציה שפוגעת ביכולת הקנייה שלנו.

לאחרונה, בנק ישראל השיק פלטפורמה להשוואת הריביות בפקדונות שונים. המידע מתעדכן אחת לחודש או פחות ולא בהכרח מציג את כל מגוון הפיקדונות שהבנקים מציעים. כדאי לבדוק ריביות בכמה בנקים כדי לקבל הצעה הכי אטרקטיבית.


קרן כספית

קרן כספית היא סוג של קרן נאמנות - מכשיר השקעה בשוק ההון בפיקוח רשות לניירות ערך. כספי המשקיעים נמצאים בנאמנות של מוסד פיננסי שמופרד ממנהל ההשקעות הקרן כדי להבטיח שהכסף נשמר כמו שצריך.

יתרונות הקרנות הכספיות

  • השקעה סולידית - הקרנות משקיעות בפיקדונות בבנק ובנכסים בטוחים מאוד בכפוף לרגולציה מחמירה

  • נזילות - הכסף נזיל ללא תחנות יציאה או קנסות, ניתן למשוך בכל יום עבודה

  • תשואה בגובה ריבית בנק ישראל (היום סביב 4.5%, נכון לאפריל 2024) - כדאי לעקוב אחרי שיעור הריבית באתר בנק ישראל

  • עלויות נמוכות - יש דמי ניהול (מאוד נמוכים) ואין עלויות קנייה / מכירה / דמי משמרת וכו

  • מס ריאלי - מס רק על הרווח שמעל גובה האינפלציה. לדוגמה, אם התשואה בקרן הייתה 3% והאינפלציה הייתה 4% - אין מס על הרווחים

  • השוואה נוחה בהרבה אתרים כלכליים


איך קונים קרן כספית? הכנו מדריךאפיקי חיסכון לטווח ארוך


שוק ההון מאפשר השקעה פשוטה ומפוקחת על ידי המדינה שמתאימה לכל סכום.


מוצרי השקעה שמתאימים מחיסכון של כמה אלפי שקלים ועד כמה מיליונים ולא דורשים ניסיון בתחום: קופות גמל להשקעה ופוליסות חיסכון. בשניהם הכסף נזיל (זמין למשיכה מיידית), יש להם מגוון רחב של מסלולי השקעה מותאמים לכל רמת סיכון והם בפיקוח רשות שוק ההון ולכן ניתן להשוות בין החברות והמסלולים השונים באתרים: גמל.נט (לקופות גמל) וביטוח.נט (לפוליסות חיסכון).


ההבדל המרכזי ביניהם הוא שלקופת גמל להשקעה יש תקרה להפקדות של עד כ-79 אלף שקלים בשנה לחוסך (נכון לשנת 2024). כלומר, אם אתם זוג ניתן להפקיד עד 158 אלף שקלים. הסיבה לכך היא שבקופות גמל להשקעה קיימת הטבת מס לחוסכים בני 60+ המעוניינים למשוך את הכסף כקצבה חודשית. במקרה של קבלת קצבה המדינה מעניקה פטור ממס רווח הון (25% על הרווחים בקופה). אם עניין החיסכון לפרישה לא רלוונטי לך אז מעבר לתקרה אין שונות מהותית בין המוצרים.


בשני המוצרים לוקחים דמי ניהול רק מהחיסכון (אין על הפקדה, משיכה או שינוי מסלול). ככל שהסכום שתרצו להפקיד גדול יותר כך תוכלו לבקש דמי ניהול זולים יותר.


עצמאים יכולים לחסוך גם בקרן השתלמות - להרחבה על קרן השתלמות כאפיק השקעה לסכומים גדולים.


פוליסות חיסכון


קופות גמל להשקעה

אין תקרה

עד כ-79,000 שקל בכל שנה

תקרת הפקדה

מלאה

מלאה

נזילות

מגוון רחב

מגוון רחב

מסלולי השקעה

בסכומים קטנים יחסית גבוהים

יחסית לא גבוהים

דמי ניהול

אין

כן

אפשרות לנייד לחברה אחרת בלי למשוך

 

רוצה סופסוף לעשות סדר בכסף שלך?

שירות ה-1:1 שלנו הוא בול בשבילך.

נבחן את כל התוכניות שלך, נכיר את העקרונות החשובים בניהול כסף ונבנה תכנית פעולה מותאמת אישית. כדי להשיג את כל המטרות, נלווה אותך יד ביד בכל התהליכים הבירוקרטים והתקשורת מול נציגי המוסדות השונים. הכל בגובה העיניים ובשפה אנושית.Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page