טיפים לחיסכון פנסיוני

 עבודה חדשה 

 

בתחילת עבודה חדשה על המעסיק לדאוג להפקדות לחיסכון הפנסיוני של העובד בהתאם לכלל הבא:

 

אם אין חיסכון פנסיוני פעיל - לאחר 6 חודשים מתחילת העבודה.

אם קיים חיסכון פנסיוני פעיל - לאחר 3 חודשים כולל הפקדה רטרואקטיבית מתחילת תקופת העבודה.

באתר משרד הכלכלה ניתן למצוא מידע נוסף אודות הסדר פנסיית חובה.

 

גם על העובד לגלות ערנות ולהיות מעורב בתהליך.

 

טיפים למתחילים במקום עבודה חדש

 

 1. לפני פגישה עם איש מקצוע (סוכן ביטוח, נציג קרן פנסיה או חברת ביטוח) בדקו אם יש לכם תוכניות שנפתחו בעבר. הכינו את הדו"חות או כל מסמך אחר הכולל מידע על התוכנית.
   

 2. רצוי להמשיך את התוכנית הקיימת או להעבירה (לנייד) לתוכנית החדשה שתפתח עבורכם. איש המקצוע האמון על הטיפול בכם יסביר לכם על משמעות הניוד. כיום המעבר בין התוכניות קל מאוד ולא פוגע בחיסכון או בזכויות. עם זאת, חשוב להתייעץ עם איש מקצוע לגבי כל תוכנית בנפרד מפני שישנן תוכניות, ישנות בדרך כלל, להן יש הטבות או תנאים מסוימים המגבילים את העברתן לתוכנית אחרת.
   

 3. חשוב לברר אצל המעסיק או איש מקצוע האם קיימות הטבות בחיסכון הפנסיוני בארגון שלכם.
  עובדי המדינה נהנים מתנאים מיוחדים בקרנות הפנסיה

  בדרך כלל, עובדים בארגון גדול זוכים לתנאים טובים בניהול החיסכון הפנסיוני. עם זאת, עובדים במקום עבודה קטן יכולים לקבל הטבות בדמי ניהול (עלות) באמצעות משא ומתן קצר מול הגוף הפנסיוני.

   

 4. הפקדות לחיסכון פנסיוני הן חובה בקרב שכירים. העובד רשאי לבחור לאיזו תוכנית להצטרף וגם איזה אחוז מהשכר להפקיד לחיסכון הפנסיוני (בין 6% - 7%, החל מ-1.1.2017). אחוז חיסכון גבוה יותר מגדיל את הפנסיה העתידית.
   

 5. חשוב מאוד להתאים את התוכנית הפנסיונית למצב המשפחתי, הגיל והעיסוק. לנתונים אלה יש משמעות רבה לגבי כיסויים במקרה של אובדן כושר עבודה או פטירה, עלויות ורווחים עתידיים. בכל עת ניתן לבצע שינויים וללא עלות. חשוב לקבל הסבר וייעוץ ממצים על אפשרויות ההתאמה בתוכנית הפנסיונית שלכם.

טיפ על טיפ

אם אתם מעסיקים עוזר/ת בית, חלה עליכם חובה לדאוג לתנאים הסוציאליים שלו/ה כולל הפקדות לפנסיה.

רבים לא מודעים לסיכון שעלול להיווצר כשמעסיק לא פותח קרן פנסיה לעובד. במקרה של מחלה או תאונה המעסיק יחוייב לשלם תשלומי אובדן כושר עבודה לעובד כשאין תוכנית פנסיונית המשולמת על ידי המעסיק.

כיום ניתן לפתוח קרן פנסיה באינטרנט ולשלם באמצעות כרטיס אשראי.

 בזמן עבודה 

חשוב מאוד לעקוב אחר התכנית הפנסיונית מספר פעמים בשנה. במהלך העבודה ההפקדות לחיסכון הפנסיוני מתבצעות על ידי המעסיק, כשתהליך ההפקדה כרוך בעבודה אנושית ועל כן לא פעם קורות טעויות. בחלוף הזמן, תיקון הטעויות נעשה קשה יותר. מעבר לכך, החיים הם דינמיים והשינויים האישיים שאנחנו עוברים צריכים להשתקף גם בתוכנית החיסכון שלנו.

 

טיפים לטיפול בפנסיה בזמן עבודה

 

 1. וודאו שאתם מקבלים דיווחים תקופתיים מהגופים שמנהלים את החיסכון הפנסיוני. ייתכן והכתובת הנוכחית שלכם לא מעודכנת והדיווחים מגיעים לכתובת ישנה או לבית ההורים. 
   

 2. כל גוף שמנהל חיסכון פנסיוני מאפשר למבוטח גישה לנתוניו האישיים באתר האינטרנט. מומלץ להצטרף לשירות זה בכדי לעקוב מקרוב אחר המתרחש בתוכנית הפנסיונית וגם בכדי לעדכן נתונים אישיים. רצוי גם לעבור לקבלת הדיווחים ישירות לתיבת הדואר האלקטרוני.
   

 3. חשוב מאוד לעיין בדו"ח התקופתי שנשלח אליכם. גם אם לא הכל מובן, בדקו שהנתונים האישיים נכונים ושלא נפלה טעות בהפקדות, למשל, חסרה הפקדה עבור חודש מסוים.
   

 4. חתונה, לידה, שינוי מקצוע, שינוי בשכר או תחביבים מסוכנים חייבים לקבל ביטוי בתכנית הפנסיונית שלכם. סוכן הביטוח או נציג הגוף המנהל את החיסכון הפנסיוני שלכם יעזרו למלא את הטפסים הרלוונטיים על מנת לעדכן את הנתונים.
   

 5. כספי החיסכון הפנסיוני שלכם מושקעים כדי להניב רווחים. קיימים מספר מסלולי השקעה לפי רמות סיכון שונות. מסלול עם סיכון גבוה מתאפיין בפוטנציאל רווח גבוה אך גם תנודתיות רבה (עליות וירידות חדות). כלל אצבע: חוסכים צעירים לרוב יעדיפו מסלול עם סיכון גבוה יותר וחוסכים שמתקרבים לפרישה לרוב יהיו במסלול עם הסיכון הנמוך ביותר. כיום קיימים מסלולים חכמים היודעים להתאים את רמת הסיכון לגיל החוסך באופן אוטומטי. המעבר בין המסלולים הינו ללא עלות וללא פגיעה בזכויות.
   

 6. בדרך כלל ניתן לקחת הלוואה מהגוף המנהל את החיסכון הפנסיוני כנגד הסכום שכבר נצבר בתוכנית שלכם. תנאי ההלוואה לרוב טובים מאוד ועדיפים על חלופות אחרות.

 

טיפ על טיפ

אם יש לכם ביטוח חיים או ביטוח משכנתא, הינכם זכאים להחזר חלקי מהתשלום השנתי.

על פי סעיף 45 א' לפקודת מס הכנסה, שכיר יכול לקבל זיכוי של 25% ממס הכנסה על הסכום ששילם עבור ביטוח חיים אישי ושל בן זוגו.

אישור התשלום מצורף לדו"ח השנתי הנשלח אליכם מחברת הביטוח.

טיפים נוספים ניתן למצוא בדף החזרי מס.

 סיום עבודה 

 

סיום עבודה הוא שלב חשוב, בו נדרשת מעורבות פעילה של החוסך. החוסך מתבקש להחליט לגבי הפיצויים שנמצאים בתוך החיסכון הפנסיוני. כמו כן, האחריות על התוכנית עוברת מידי המעסיק לאחריותו האישית של החוסך.

 

טיפים לאחר עזיבת עבודה

 

 1. העובד חייב להעביר לגוף שמנהל את החיסכון הפנסיוני את טופס 161 א' עם בחירתו לגבי הפיצויים שנצברו בחיסכון הפנסיוני (פדיון, רצף קצבה או רצף פיצויים). חשוב ללמוד את הנושא ולהתייעץ עם איש מקצוע לגבי היתרונות והחסרונות של כל אפשרות.
   

 2. להימנע ממשיכת הפיצויים מתוך החיסכון הפנסיוני הן בגלל הקטנת הפנסיה העתידית והן בגלל פגיעה בהטבות מיסוי מיוחדות לפנסיונרים.
   

 3. בתקופה שבין העבודות חשוב להעביר את התוכנית הפנסיונית ל"ריסק זמני" - סטטוס ביניים שבמהלכו אין הפקדות לחיסכון, אלא תשלום מינימאלי לשמירת הזכויות והכיסויים. הסדר "ריסק זמני" תקף למשך שנה ולאחר מכן יש אופציה להאריך לעוד שנה. ניתן לפנות לסוכן ביטוח או נציג הגוף שמנהל את התכנית הפנסיונית על מנת להתחיל את ההסדר.
   

 4. עם תחילת עבודה חדשה יש לעדכן את המעסיק על כך שיש לכם תוכנית פנסיונית קיימת. בפגישה עם סוכן ביטוח או נציג גוף שמנהל חיסכון פנסיוני, יש להציג מסמכים עם המידע אודות התוכנית הקיימת.
   

 5. יציאה לפנסיה הינה תהליך מורכב יותר מסיום העבודה ולהחלטות החוסך יש השפעה רבה על קבלת הקצבה. מומלץ להתייעץ עם יועץ פרישה.

פנסיה לעצמאים

 

החל מ-2017 מחויבים כל העצמאים בישראל להפקיד לחיסכון פנסיוני.

כמה עצמאים צריכים להפקיד לפנסיה?

אנחנו ממליצים לקרוא כאן על חובת ההפקדה לפנסיה וגם לבדוק במחשבון לעצמאים לאיזה הטבות מס אתם זכאים בהפקדה לחיסכון הפנסיוני.

עצמאים חייבים להפקיד לפחות עד התקרה של מחצית שכר ממוצע במשק (9,906 ש"ח נכון ל-2018).

 • עבור הכנסה חודשית עד 4,953 ש"ח - חובה להפריש לפנסיה 4.45%.

 • עבור הכנסה חודשית מעל 4,953 ש"ח ועד 9,906 ש"ח - חובה להפריש לפנסיה 12.55%.

למעוניינים לנצל את מלוא הטבות המס בהפקדה לפנסיה ניתן להפקיד לפי 16.5% אך לא יותר מ-34,452 ש"ח בשנה (נכון ל-2018).

לעצמאים חופש פעולה בהחלטה כיצד וכמה לחסוך לפנסיה. מנגד, עצמאים רבים לא מבינים את חשיבות החיסכון הפנסיוני או אינם יכולים להרשות זאת לעצמם, ובשל כך מתחילים לחסוך בשלב יחסית מאוחר. הדבר יוצר בעיה אמתית: בחיסכון ארוך טווח כל עשור של דחייה מפחית את הפנסיה העתידית באופן ניכר.

 

טיפים לעצמאים

 

   1.   ביטוח למקרה של אובדן כושר עבודה ומקרה מוות

כמעט כל המוצרים של החיסכון הפנסיוני כוללים גם רכיבי ביטוח כדי שהחוסך או משפחתו לא ייפגעו כלכלית במקרה של פציעה או מחלה קשה, ואף במקרה פטירה. כאשר עצמאי מוותר על החיסכון הפנסיוני הוא נותר חשוף לסכנות אלה, לכן מומלץ מאוד לדאוג לביטוחים בסיסיים. תשלום פוליסות של אובדן כושר עבודה וביטוח חיים הינו הוצאה מוכרת.

 

   2.  הטבות מס

המדינה רואה בחיסכון הפנסיוני חשיבות רבה ולכן מקנה הטבות מיסוי רבות על מנת לעודד הפקדות לפנסיה. עצמאיים זכאים להטבות הבאות:

 • הפקדה של 5.5% מההכנסה תהנה מזיכוי (החזר ממס הכנסה) של 35% מסכום ההפקדה.

 • הפקדה של 11% נוספים מההכנסה תקנה לעצמאי ניכוי (הפחתה) בהכנסה החייבת במס.

סך הכל 16.5% מההכנסה השנתית.

 

דוגמה:
ההכנסה השנתית של עצמאי היא 100,000 ש"ח, הוא זכאי להטבות מס עבור הפקדה עד 16,500 ש"ח בשנה (16.5% מ-100,000 ש"ח)
מהפקדה של 5,500 ש"ח לחיסכון הפנסיוני (5.5% מתוך 100,000 ש"ח) הוא יקבל חזרה 1,925 ש"ח (35% מתוך 5,000 ש"ח). בנוסף, הפקדה של 11,000 ש"ח לחיסכון הפנסיוני תפחית את ההכנסה החייבת במס הכנסה לפי שיעור המס השולי. במקרה של הכנסה שנתית של 100,000 ש"ח המס השולי עומד על 14% ולכן העצמאי "חוסך" תשלום מס של 1,540 ש"ח (14% מ-11,000 ש"ח).


ניתן לעשות סימולציה לחישוב הטבות מס במחשבון פנסיוני.
מעבר לכך, סעיף הניכוי מפחית את ההכנסה החייבת במס גם מבחינת הביטוח הלאומי. כלומר, הפקדה של 11,000 ש"ח "תחסוך" תשלום לביטוח לאומי של כ-1,760 ש"ח (16% מ-11,000 ש"ח).
בשורה התחתונה, על כל שקל שהעצמאי מפקיד לפנסיה הוא מקבל חזרה בין 20-50 אגורות באמצעות הטבות מס.
בנוסף לכך, כל הרווחים במוצרים הפנסיוניים פטורים ממס רווחי הון.

תקרת ההפקדה השנתית לחיסכון הפנסיוני בשנת 2016: 33,408 ש"ח.

 

   3.  קרן השתלמות

עובד עצמאי רשאי לפתוח לעצמו קרן השתלמות. מדובר באפיק החיסכון האטרקטיבי ביותר. כדאי מאוד להפקיד לקרן השתלמות מהסיבות הבאות:

 • ההפקדה נכנסת תחת סעיף הניכוי ובכך מקטינה את ההכנסה החייבת במס, באותו אופן שזה קורה בהפקדה לחיסכון הפנסיוני, רק בשיעור נמוך יותר.

 • כל הרווחים הנוצרים בקרן ההשתלמות פטורים ממס רווחי הון.

 • הכסף ניתן למשיכה לאחר 6 שנים בלבד. בשונה מהחיסכון הפנסיוני, קרן השתלמות מאפשרת משיכה חד-פעמית מבלי לחכות לגיל הפרישה.

תקרת ההפקדה השנתית לקרן השתלמות בשנת 2017: 18,240 ש"ח.

כדאי לשקול לפתוח קרן השתלמות חדשה מדי מספר שנים ובכך להבטיח גמישות מקסימאלית במשיכת כספים מבלי לפגוע בהטבות או זכויות. זאת מפני שמשיכה חלקית מקרן השתלמות מגבילה גמישות בפדיון עתידי של קרנות שהוותק שלהן נמוך מ-6 שנים.

 

   4.  רצף הפקדות לקרן פנסיה

במידה ועובד עצמאי מפקיד לקרן פנסיה או לביטוח מנהלים, חשוב מאוד לדאוג להפקדה חודשית רציפה, מפני שרכיבי הביטוח למקרה אובדן כושר עבודה ולמקרה מוות דורשים תשלום חודשי.

לעומת זאת, הפקדה לקופת גמל או לביטוח מנהלים, שאין בו רכיבי ביטוח, יכולה להתבצע פעם בשנה או במספר הפקדות.

 

   5.  העובדים שלך

אם אתה מעסיק עובדים, חלה עליך החובה להפריש לחיסכון הפנסיוני שלהם. גם אם העובד מתנגד ולא מסכים להפריש את חלקו, יש להסדיר את הנושא הפנסיוני ולנכות משכרו הפרשה לפנסיה! מעסיק שלא ידאג לחיסכון הפנסיוני של עובדיו יהיה חשוף לתביעה בגין סכום סך ההפרשות והרווחים שהיו מצטברים בפוליסה ובמקרה של פטירה או אובדן כושר עבודה, המעסיק יישא בעלויות הגמלה לעובד או למשפחתו.

 

הפרשת המעסיק על פי פנסיית חובה (הסדר המחייב את כלל המעסיקים):

תגמולים - 6.5% משכר העובד.

פיצויים - 6% משכר העובד.

הפרשות העובד, שיש לנכות משכרו: 6%.

 

על פי הסדר פנסיית חובה, על רכיב הפיצויים חל סעיף 14 שמשמעותו:

במקרה של התפטרות העובד, הפיצויים שהופרשו לפנסיית העובד נשארים בקופה שלו.

במקרה של פיטורין, המעסיק יצטרך לבצע השלמה לסכום שנצבר בקופת העובד. סכום זה יהיה נמוך מהחישוב הרגיל ויש להתייעץ עם רואה חשבון.

מידע נוסף ניתן למצוא בפרק עבודה חדשה.

 

   6.  עובד שכיר ועצמאי

אדם שיש לו הכנסה ממספר מקורות, למשל, עובד כשכיר ובנוסף יש לו פעילות כעצמאי, רשאי להפקיד לחיסכון הפנסיוני מכל מקורות ההכנסה ולנצל עד תום את הטבות המס המגיעות לו. מומלץ להתייעץ עם רואה חשבון על אופן וגובה ההפקדות.

מי שמוגדר כבעל שליטה יכול להפקיד לחיסכון הפנסיוני כשכיר ובכך להגדיל בצורה ניכרת את הפנסיה העתידית, תוך שמירה על גמישות גובה ההפקדה השנתית.