טיפים לאפיקי חיסכון

פתחתם חיסכון לילד, התחלתם לחסוך לדירה או קיבלתם ירושה?

רבים לא יודעים בעזרת איזה מכשירים בונים חיסכון וכיצד גורמים לו "לעבוד". אפשר להשקיע בנדל"ן, בעסק או לתת הלוואה בריבית, אך קיימות חלופות אחרות בתחום הפיננסי הזמינות לכל אחד ומתאימות לאופי הסיכון האישי.

ריכזנו כאן את האפשרויות המרכזיות שבהן רמת השקיפות גבוהה והפעילות בהן כפופה לפיקוח המדינה.

 

 חשבון עו"ש 

פתחתם חיסכון לילד, התחלתם לחסוך לדירה או קיבלתם ירושה?

רבים לא יודעים בעזרת איזה מכשירים בונים חיסכון וכיצד גורמים לו "לעבוד". אפשר להשקיע בנדל"ן, בעסק או לתת הלוואה בריבית, אך קיימות חלופות אחרות בתחום הפיננסי הזמינות לכל אחד ומתאימות לאופי הסיכון האישי.

ריכזנו כאן את האפשרויות המרכזיות שבהן רמת השקיפות גבוהה והפעילות בהן כפופה לפיקוח המדינה.

כל מי שיש לו סכום של כמה עשרות אלפי שקלים בחשבון העו"ש קיבל טלפון מהבנק עם הצעה לשים את הכסף בפקדון או בתוכנית חיסכון. אכן, מדובר באפיק חיסכון מאוד בטוח, מפני שיש תוכנית ברורה מה יקבל החוסך בכך וכך שנים: ריבית מסוימת או הצמדה או שילוב של השתיים. כאן עלולה להיווצר אשליית הביטחון בגלל רמת וודאות גבוהה לגבי עתיד החיסכון, רק שהכסף כמעט ולא מייצר רווחים. התנאים שהבנקים מציעים נגזרים מריבית בנק ישראל שהיא נמוכה מאוד היום. לכן לאורך השנים החיסכון בקושי שומר על ערכו בגלל השפעת האינפלציה ומחטיא את מטרתו כאשר מדובר בכסף ייעודי ללימודים או פרישה למשל. הפקדונות מאפשרים בדרך כלל מספר מוגבל של "תחנות יציאה" ובכך פוגעים בגמישות הכלכלית.

 

יתרונות: וודאות גבוהה, סיכון נמוך, הגנה מפני האינפלציה במסלולים מסוימים, עלות נמוכה.

חסרונות: ריבית נמוכה מאוד שלעתים נמוכה משיעור האינפלציה, תחנות יציאה מוגבלות.

 פקדונות ותוכניות חיסכון בבנק 

 
 

 פוליסות חיסכון 

עד לאחרונה מעטים שמעו על האפשרות להגדיל את החיסכון באמצעות פוליסה בחברת ביטוח, למרות שמדובר במוצר אטרקטיבי מאוד שמאפשר שילוב של הפקדות חודשיות וחד-פעמיות. הלקוח בוחר אחד ממסלולי ההשקעה בהתאם לסיכון הרצוי ומעביר את הכסף לחברת הביטוח. למעשה, הכסף מצטרף לקרן השקעות גדולה של מיליארדי שקלים שמנוהלת על ידי המומחים של חברת הביטוח.

 

השקעה באמצעות פוליסות חיסכון לא מבטיחה תשואה כלשהי. נהוג להציג תשואות של שלוש או חמש השנים האחרונות שלא בהכרח תחזורנה על עצמן. הרווחים בשוק ההון גבוהים, בדרך כלל, מאלה בפקדונות בבנק, אך גם במסלול הסולידי ביותר קיימת אפשרות של הפסד. תמיד ניתן לעבור בין מסלולים שונים או לפדות (למשוך) את הכסף תוך פחות משבוע.

חשוב לציין שפעילות חברת הביטוח נמצאת תחת הפיקוח של משרד האוצר והכספים מוחזקים בחשבונות בבנקים בארץ, כך שגם במקרה קיצון של פשיטת רגל הכסף לא נמצא בחברת הביטוח, אלא רק מנוהל על ידה.

 

רוב הפוליסות בשוק הן לחיסכון בלבד, אך חלקן מאפשרות להוסיף גם כיסוים ביטוחיים. ניתן לפתוח פוליסת חיסכון באמצעות סוכני ביטוח או בפניה ישירה לחברות ביטוח. ניתן למצוא מידע נוסף לפי שמות הפוליסות: מגדל קשת, הראל מגוון, מנורה טופ פיננס, כלל חיסכון פיננסי ואחרים. העלות היחידה היא דמי ניהול קבועים שמוסכמים מראש (0.5%-1.5%), ללא קשר לרווחים או הפסדים בפוליסה. פתיחת פוליסה או פדיונה, מעבר בין מסלולים וניהול השקעות כלולים בדמי הניהול. מומלץ לנהל משא ומתן קצר לגבי גובה דמי הניהול, במיוחד אם מדובר בסכום של כמה מאות אלפי שקלים.

 

יתרונות: גמישות רבה בהפקדה ומשיכה, מספר מסלולים לפי רמות סיכון, ניהול מקצועי, עלות סבירה.

חסרונות: אין שירות אישי, רק מסלולים קבועים, אין ייעוץ מקצועי בבחירת רמת סיכון מתאימה.

ב-2017 יצאה לפועל אחת הרפורמות החשובות של משרד האוצר – הקאמבק של קופות הגמל: קופת גמל להשקעה - כלי אטרקטיבי שמאפשר לחסוך באופן גמיש ולפי רמות סיכון שונות.

קופת גמל להשקעה (בשונה מקופת הגמל הרגילה) מאפשרת השקעה של סכום חד-פעמי או סכומים קטנים בהוראת קבע. הכסף ניתן למשיכה בכל רגע והרווח שנוצר יחויב במס רווחי הון (25%) כנהוג בכל מכשיר השקעה. אם החוסך ירצה לקבל קצבה מהחיסכון שנצבר לאחר פרישתו, הרווח יהיה פטור ממס.

כמעט כל בית השקעות וחברת ביטוח מציעים קופת גמל להשקעה עם מגוון מסלולים ודמי ניהול תחרותיים. למתלבטים וחוששים – ניתן לעבור בכל רגע בין המסלולים ובין הגופים הפיננסיים. ניתן גם למנות מוטבים שיקבלו את הכסף במקרה פטירה, כך שהכסף לא ילך לאיבוד.

יתרונות: ניתן להפקיד ולשמוך מתי שרוצים וכל סכום שרוצים, מגוון מסלולי השקעה לפי רמות סיכון שונות.

חסרונות: ההפקדה מוגבלת ל-70,000 שקל לחוסך כל שנה. 

  קופת גמל להשקעה

 
 

 קופת גמל 

בעבר קופות גמל היו כלי חיסכון פופולארי, אבל החקיקה של השנים האחרונות הפכה את ההפקדות החדשות סגורות עד לגיל הפרישה עם מגבלות משיכה. עם זאת, קופות הגמל שנפתחו לפני 2006 עדיין נהנות מהתנאים הישנים ונחשבות לאפיק חיסכון אטרקטיבי, מפני שלאחר וותק של 15 שנים הכסף זמין למשיכה בכל עת, הרווחים פטורים ממס ודמי הניהול נמוכים יחסית. מומלץ לשמור על הקופות האלה ולא למהר למשוך מהם כסף לפני שמוצו אלטרנטיבות אחרות.

 

יתרונות: בקופות שנפתחו לפני 2006:  נזילות גבוהה, עלות נמוכה, פטור ממס רווחי הון.

חסרונות: בקופות שנפתחו אחרי 2006: הכסף נועד לפרישה עם קנס משיכה מוקדמת של 35%.

 

 ייעוץ השקעות 

אנשים שלא מרוצים מהריביות הנמוכות בפקדונות מחליטים להשקיע את כספם בשוק ההון. לרבים אין ידע ומומחיות כדי לעשות זאת באופן נכון ולכן הם פונים ליועץ השקעות, שבדרך כלל, נמצא בסניף הבנק שלהם. יועץ טוב יעשה בירור מעמיק של רמת הסיכון המתאימה ללקוח וגם יסביר על הסיכונים הכרוכים בהשקעה. בהתאם להסכמת הלקוח, הוא ירכוש או ימכור ניירות ערך בחשבון.


השקעה בשוק ההון לא מבטיחה תשואה כלשהי ובכל מוצר קיימת אפשרות של הפסד. למרות הסיכון הקיים, השקעה לטווח ארוך משתלמת יותר מהפקדונות הבנקאיים ורוב המוצרים הפיננסים ניתנים למכירה מיידית במידת הצורך.


חשוב לדעת שהיועצים בבנק מרוויחים מביצוע פעולות של קנייה ומכירה של ניירות ערך, לכן שינויים תכופים בחשבון, במיוחד מעברים בין מוצרים דומים, צריכים להדליק נורה אדומה. בנוסף, הבנקים מרוויחים מקרנות נאמנות שהם רוכשים בחשבון הלקוח. הקרנות גובות לרוב דמי ניהול גבוהים ובשל כך כמעט תמיד עדיף לבחור בתעודות סל שמספקות אותו ערך בעלות נמוכה יותר. היועצים בבנקים נוטים גם להציע מוצרים מובנים (סטרקצ'רים) אשר נגזרים מהתנהגות של נכס מסוים. מוצרים אלה מורכבים מאוד וכוללים בדרך כלל עלויות גבוהות שחלקן לא שקופות.

 

יתרונות: נזילות (זמינות) גבוהה, מתאים גם לסכומי כסף קטנים יחסית, התאמה לרמת סיכון רצויה, הפחתת סיכון באמצעות פיזור השקעות לפי אפיקים ומדינות.

חסרונות: חשש לניגוד עניינים בין טובת הלקוח לרווחיות הבנק, רמה מקצועית של היועצים ב"סניפים הפשוטים" לעתים נמוכה.

ניהול תיק השקעות מתאים בדרך כלל לסכומים של מעל חצי מיליון שקלים ומתבצע באמצעות בית השקעות או מנהל השקעות עצמאי. הכסף נמצא בחשבון הלקוח בבנק ולמנהל ההשקעות יש גישה מוגבלת לחשבון לטובת רכישה ומכירה של ניירות ערך בלבד. השקעה בשוק ההון כרוכה בסיכון, אך ניתן להפחית סיכונים על ידי פיזור השקעות בין אפיקי השקעה, אזורים גיאוגרפיים ומטבעות שונים. בנוסף, רוב הנכסים הפיננסים ניתנים למכירה מיידית במקרה של שינוי מטרות ההשקעה או צורך במזומן.

בניהול תיקים הלקוח זוכה לשירות אישי יותר מאשר בבנק, אם כי סכום כסף גדול יבטיח שירות נאה בכל מקום. מנהל תיק השקעות, בשונה מיועץ, מבצע שינויים על דעת עצמו במסגרת המדיניות שעליה הוחלט יחד עם הלקוח. רמת הסיכון ואופי ניהול התיק נבחרים על פי העדפות הלקוח. הבחירה מתבצעת בין מספר מסלולים בסיסיים עם אפשרות להתאמות אישיות. המסלולים פותחו על ידי מומחים והם נבחנים בוועדות השקעה תקופתיות.

 

עלות השירות נקבעת כאחוז קבוע משווי התיק, ללא קשר לרווח או הפסד. החוק מאפשר למנהל תיק להרוויח מקניה ומכירה של ניירות ערך, אך הדבר לא נהוג. בדומה לבנקים, גם מנהלי תיקים עשויים לקבל תגמול מקרנות נאמנות שנרכשו עבור הלקוח, עם זאת, יש מנהלים ובתי השקעות שמסרבים לקבל תגמול זה בכדי למנוע ניגוד עניינים ומציינים זאת בגילוי נאות.

 

לעתים קרובות, בבתי השקעות ירכשו עבור הלקוח את "מוצרי הבית" - מוצרים פיננסיים (קרנות נאמנות או תעודות סל) של אותו בית השקעות. כך הלקוח משלם לבית ההשקעות הן דמי ניהול עבור התיק והן דמי ניהול פנימיים של כל מוצר. מומלץ לבדוק שהשימוש במוצרים אלה סביר הן מבחינת העלות והן מבחינת הביצועים ביחס לאלטרנטיבות אחרות.

בישראל תחום ניהול תיקי השקעות מפוקח ודורש רישוי מתאים. כדאי להיזהר מהעברת כספים מהחשבון האישי לחשבון של גוף לא מפוקח. הבטחת תשואה היא לא חוקית וסביר להניח שמדובר בהונאה.

 

יתרונות: נזילות (זמינות) גבוהה, פיזור סיכונים רחב, התאמה לרמת סיכון רצויה, שירות אישי, ועדת השקעות בהשתתפות מומחים.

חסרונות: לעתים עלות גבוהה, שימוש ב"מוצרי הבית", מדיניות השקעה לא הולמת את אופי הלקוח.

 

 ניהול תיקי השקעות 

 

 ניהול עצמאי 

בעבר קורסים בשוק ההון היו פופולאריים מאוד ורבים מבוגריהם החליטו להשקיע לבד את חסכונותיהם. הבנת המוצרים והסביבה הפיננסית חשובות מאוד, אך הדבר לאו דווקא מקנה כלים מתאימים לניהול נכון של השקעות ובכך מסכן את החיסכון האישי.

ראשית, יש הבדל עצום בין השקעה למסחר (מרבית הקורסים מתמקדים בשיטוח מסחר) מבחינת נטילת סיכונים וניהולם. שנית, מחקרים מוכיחים כי לפסיכולוגיה יש השפעה מהותית על הצלחת ההשקעה, כך כשאנשים משקיעים את כספם בעצמם הם נוטים לזנוח את האסטרטגיה שבחרו ומגיבים יתר על המידה לאירועים חד-פעמים. לדוגמה, מוכרים ניירות ערך לאחר ירידה חדה בפרק זמן קצר, למרות שלא חל שינוי מהותי בנתונים הכלכליים המצדיק פעולה שכזו. לבסוף, ניהול השקעות מצריך זמן למחקר ומעקב וזהו משאב יקר מאוד.

 

יתרונות: שליטה מלאה על ההשקעה, זמן תגובה קצר, עלות נמוכה.

חסרונות: מצריך זמן רב, נטילת סיכון לא מתאים, פעילות בהתאם למגמה בשוק.